Dom i Ogród

Kuchnia otwarta — 5 powodów, dla których warto się na nią zdecydować!

  • 30 czerwca, 2024
  • 4 min read
Kuchnia otwarta — 5 powodów, dla których warto się na nią zdecydować!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Otwarta kuchnia umożliwia członkom rodziny lub gościom swobodne poruszanie się pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem. Poza tym, pozwala osobie przygotowującej posiłek na nawiązanie kontaktu z gośćmi bez konieczności wychodzenia do innego pomieszczenia. Otwarty projekt kuchni sprzyja także sprawowaniu opieki nad dziećmi. Jakie jeszcze zalety mają kuchnie otwarte i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie we własnym domu?

Kuchnia otwarta — czym jest?

Projekt kuchni o otwartej koncepcji odnosi się do układu, który eliminuje podział funkcji pomieszczeń i burzy ściany, tworząc płynne przejście pomiędzy kuchnią a sąsiadującymi przestrzeniami mieszkalnymi lub przestrzeniami o określonej funkcji — jak salon, czy jadalnia.

W tradycyjnych domach kuchnie często stanowiły odseparowane pomieszczenia, oddzielone od innych. Jednakże w projekcie o otwartej koncepcji, chodzi zwykle o to, by stworzyć bardziej przestronną, ale i spajającą wszystkich domowników przestrzeń życiową, na której mogą oni — nie tracąc ze sobą kontaktu — wykonywać różne czynności.

Kuchnia otwarta sprzyja interakcjom

Plan otwartej kuchni doskonale sprawdza się w przypadku wszelkich interakcji społecznych — takie rozwiązanie jest idealne szczególnie dla tych, który są towarzyscy i nie lubią przebywać w samotności. Sprzyja temu fakt, że osobie, która przygotowuje posiłki, aneks otwarty na salon czy jadalnia pozwalają nadal brać czynny udział w rozmowie.

Co więcej, możemy umieścić w przestrzeni wyspę kuchenną — będzie ona pełniła rolę miejsca spotkań, będąc naturalnym połączeniem kuchni z salonem. Wówczas miejsce do pracy znajdzie się po jednej stronie, z drugiej zaś można ustawić hokery lub taborety, na których można będzie swobodnie przysiąść, celem prowadzenia rozmowy z gospodarzem.

Inna zaleta z bycia razem? Łatwiejsze sprawowanie opieki nad dziećmi, np. podczas przygotowywania posiłków lub sprzątania — w końcu nie ma konieczności opuszczania pomieszczenia i pozostawienia dzieci samych, bez opieki.

Kuchnia otwarta — 5 powodów, dla których warto się na nią zdecydować!

Więcej przestrzeni, dzięki kuchni otwartej

Jeśli chodzi o układ w kuchni, głównym jego celem jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni z wyznaczonymi miejscami do pracy (strefy robocze) i pozwalającej na swobodne poruszanie się po niej.

Niezależnie od tego, czy mamy na myśli konwencjonalny trójkąt roboczy, czy też inny układ, kuchnie otwarte zapewniają zwykle należytą ilość przestrzeni i niezbędną dla wygody korzystania ergonomię.

Kuchnia jest miejscem cechującym się największym natężeniem ruchu w całym domu, a jej otwarta koncepcja zapewnia wiele dodatkowego miejsca do poruszania się — sprawia to, że nie będziemy wchodzić sobie w drogę z innymi domownikami, gdy jeden z nich pracuje w kuchni, przygotowując posiłek lub sprzątając.

Otwarta kuchnia sprawdzi się w małych mieszkaniach

Oczywiście, kuchnia otwarta sprawdzi się w przypadku domów o dużych metrażach, ale przede wszystkim pasuje do małych mieszkań i kawalerek. Wstawienie nawet najmniejszego aneksu, pozwoli na maksymalnie wykorzystanie dostępnej powierzchni przy zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcji, jakich oczekujemy od kuchni.

Większa elastyczność w aranżacji

Jeśli mamy za sobą proces projektowania kuchni, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia kuchennych sprzętów. W rzeczywistości niepozostawienie wystarczającej ilości miejsca na urządzenia jest jednym z kluczowych błędów, których należy unikać podczas projektowania kuchni.

Układ o otwartej koncepcji nieco ułatwia to zadanie. Jest mniej ścian, framug drzwi i barier, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu odstępów między poszczególnymi urządzeniami AGD. Powoduje to mniej ograniczeń w zakresie miejsca, w którym można je umieścić.

Lepiej doświetlona niż kuchnia zamknięta

Kolejną korzyścią, wynikającą z otwarcia wspólnych obszarów za pomocą otwartego planu, jest dopływ naturalnego oświetlenia do całego domu.

Decydując się na kuchnię otwartą, możemy zyskać więcej światła naturalnego w całym domu, ale także cieszyć się oświetleniem lepszej jakości, bez konieczności polegania na lampach i oprawach oświetleniowych.

Innymi słowy, dzięki usunięciu ścian wewnętrznych, naturalne światło słoneczne może swobodnie przenikać przez całą przestrzeń, oświetlając obszary domu, które zwykle byłyby zasłonięte. Daje to bardziej otwartą i pełną światła przestrzeń, zwiększając ogólną jasność i ciepło w domu.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *