Dom i Ogród

Czy czarne baterie kuchenne to dobry pomysł?

  • 16 marca, 2024
  • 4 min read
Czy czarne baterie kuchenne to dobry pomysł?

Chociaż czarne baterie kuchenne prezentują się elegancko i intrygująco, to jednak ich ewentualny wybór wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Obawiamy się ich późniejszej pielęgnacji czy dopasowania do panującej w kuchni aranżacji, chociaż najczęściej obawy te okazują się być irracjonalne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej bateriom kuchennym i spróbujmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ich zakupu.

Czarne baterie kontra problemy z utrzymaniem czystości

Czarny kolor, to kolor kontrastowy (podobnie jak biały), zupełnie logiczna wydaje się więc być obawa, że jako posiadacze czarnej baterii w kuchni, większość dnia spędzimy na jej ciągłym czyszczeniu. Nic bardziej mylnego!

To oczywiste, że czarne baterie do kuchni będą wymagały pielęgnacji, jeśli chcemy, by jak najdłużej cieszyły nas swoim estetycznym wyglądem. Jednak dokładnie takiej samej pielęgnacji będą wymagały baterie złote, miedziane, czy te najpopularniejsze, czyli chromowane. Twarda woda jest bezlitosna dla każdego rodzaju i koloru baterii, jeśli zaniedbujemy codzienne, standardowe zabiegi pielęgnacyjne, jak chociażby zwykłe przecieranie kranu suchą ściereczką.

Jeśli chcesz, by bateria w Twojej kuchni jak najdłużej cieszyła oko swoją nieskazitelną czernią, co jakiś czas możesz ją zabezpieczyć, nacierając najzwyklejszym olejem spożywczym. Oprócz tego nie możesz zapominać o jej regularnej pielęgnacji — najlepiej za pomocą delikatnych detergentów.

Pamiętaj również, że bateria wykonana z lepszej jakości materiałów, będzie oznaczała jej większą trwałość. Np. granitowe baterie do zlewów posiadają powłokę, dzięki której są mniej narażone na powstawanie zacieków czy zarysowań.

Jak dopasować zlewozmywak do czarnej baterii?

Pod względem kolorystyki panuje tutaj dokładnie ta sama zasada, co w świecie mody. Czarny kolor pasuje praktycznie do wszystkiego, a w zależności od tego, jaki końcowy efekt chcesz uzyskać, taki kolor zlewozmywaka powinieneś wybrać.

Jeśli zależy Ci na gustownej elegancji, postaw na wyrazisty kontrast, czyli połączenie głębokiej czerni baterii z bielą ceramicznego zlewu. Minimalistyczny efekt uzyskasz, łącząc z czarną baterią, czarny zlew granitowy. Natomiast jeśli marzy Ci się zlew stalowy, dobierz do niego czarną baterię z chromowanymi wstawkami.

Jak widzisz, dobór zlewozmywaka pod względem kolorystycznym nie jest żadnym problemem.

Nie zapomnij jednak o tym, że bateria (niezależnie od jej koloru) powinna być dopasowana do zlewozmywaka względem kształtu. I nie chodzi tutaj już tak bardzo o względy estetyczne, co praktyczne. Zbyt wysoka lub długa wylewka, gęsia szyja w połączeniu z małą, płytką misą zlewu to idealny przepis na katastrofę w postaci mokrej podłogi. Do zlewozmywaka dwukomorowego z głębokimi misami najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie z kolei bateria z wyciąganą wylewką.

Wszelkie możliwe opcje baterii kuchennych możesz sprawdzić na stronie https://comitor.pl/katalog/baterie/.

Czarna bateria kuchenna – do jakich stylów w kuchni?

Czarne dodatki najczęściej kojarzą się nam ze stylem minimalistycznym, industrialnym czy loftowym. Jednakże biorąc pod uwagę to, że w przypadku czarnych baterii mamy do wyboru krany matowe i w połysku, jednolite i z chromowanymi wstawkami, gładkie i z błyszczącymi drobinkami… nie ma najmniejszego problemu, ażeby dobrać czarną baterię do jakiejkolwiek, dowolnej aranżacji.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są oczywiście proste, matowe baterie. Jeśli jednak chcesz urządzić kuchnię glamour, koniecznie postaw na połysk!

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *