Dom i Ogród

Jakie powinno być wyposażenie akwarium dla rybek? Porady dla początkujących

  • 20 marca, 2024
  • 4 min read
Jakie powinno być wyposażenie akwarium dla rybek? Porady dla początkujących

Na czym skupiamy się, planując pierwsze akwarium? Początkowo na tym, jak duże powinno być, jakimi rybkami je zasiedlić i jakie dekoracje kupić, żeby całość robiła wrażenie. Później uświadamiamy sobie, że do hodowli ryb i uprawy roślin potrzebne są także urządzenia takie jak grzałki, lampy oraz filtry, które pozwalają uzyskać i utrzymać odpowiednie warunki w zbiorniku. W jakie warto zainwestować na start?

Zanim ruszysz do sklepu zoologicznego, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz do założenia pierwszego akwarium. Ustal, jaki rozmiar zbiornika będzie odpowiedni, gdzie go postawisz i co umieścisz w środku – czy będzie to akwarium wypełnione roślinami, czy raczej skaliste oraz jakimi rybami chcesz je zasiedlić.

Gdy wszystko jest jasne, możesz wybrać niezbędne akcesoria. O jakich akcesoriach mowa? Przede wszystkim o filtrze, oświetleniu i grzałce.

Filtr do akwarium

Bez dobrego filtra, a w zasadzie systemu napowietrzająco-oczyszczającego dostosowanego do wielkości zbiornika, nie da się uzyskać właściwej czystości wody. Filtry odpowiadają bowiem za wychwytywanie przetrawionych pokarmów, niedojedzonych resztek oraz rozkładających się roślin, które mogłyby doprowadzić do namnażania się szkodliwych bakterii i tym samym do skażenia wody.

Modele dostępne na rynku dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne przeznaczone są do mniejszych akwariów, zaś zewnętrzne do dużych zbiorników, dlatego przy zakładaniu pierwszego akwarium skupmy się na filtrach wewnętrznych.

Tego typu urządzenia pracują w całkowitym zanurzeniu, pełniąc jednocześnie rolę filtrów mechanicznych i wymuszając cyrkulację wody w zbiorniku. Niektóre modele można rozbudować o dodatkowe moduły i uzupełniać je o dowolne wkłady mechaniczne, biologiczne albo absorbenty.

Przy wyborze konkretnego filtra trzeba zwrócić uwagę na planowaną pojemność akwarium, wydajność urządzenia i moc.

Systemy oświetleniowe do akwariów

Jakie jeszcze akcesoria do akwarium będą potrzebne? Nie da się uprawiać roślin, zwłaszcza tych tropikalnych, bez odpowiedniego systemu oświetlenia. Tylko dzięki zastosowaniu oświetlenia sztucznego można uzyskać warunki podobne do tych, do których naturalnie przyzwyczajone są organizmy wodne. Poza tym oświetlenie pełni także inną funkcję – umożliwia swobodne obserwowanie ryb i ocenę ich stanu zdrowia.

Początkujący akwaryści mogą wybierać spośród belek, lampek albo świetlówek tradycyjnych lub LED-owych. Coraz częściej kupujący wybierają wersje LED-owe ze względu na niewielkie zużycie energii i wysoką trwałość. Niektórymi modelami dostępnymi na rynku da się sterować za pomocą pilota, w tym zmieniać ich kolor i sposób świecenia.

Przy zakupie oświetlenia trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na temperaturę barwową światła emitowanego przez lampę – powinna być zbliżona do naturalnego.

Jakie powinno być wyposażenie akwarium dla rybek? Porady dla początkujących

Grzałki, termometry, akcesoria do czyszczenia

Oprócz tego przyda się grzałka z termometrem, dzięki któremu da się kontrolować temperaturę wody i zapobiegać jej spadkom poniżej określonego poziomu, co mogłoby być niebezpieczne dla ryb tropikalnych. Jeśli jednak planuje się akwarium z rybami żyjącymi w klimacie umiarkowanym, grzałka nie jest konieczna.

Wszystkim akwarystom przydadzą się za to akcesoria do czyszczenia takie jak skrobaki lub czyściki magnetyczne, odmulacze czy szczotki do węży i rurek, które ułatwią podmianę wody i dbanie o zbiornik.

Gdzie kupić wyposażenie akwarium dla rybek? M.in. tu: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/akcesoria-do-akwarium

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *